İlbey

//

İlbey

Damılı Köyü

Köyün tarihi eskilere dayanmakla birlikte Oğuzların, Bozok kolunun, Alkırevli boyunun, Elbeyli Türkmen Aşiretine mensupturlar ve 12. asırda halep üzerinden bu günkü topraklara gelip yerleşmişlerdir. Ayrıca aynı aşirete bağlı 42 köy vardır etrafında ve Türkiye'nin değişik yerlerinde ve Suriye'de ,Kilis Elbeyli ilçesinde, Erdemli'de bu aşirete bağlı yerleşim yerleri vardır. Köyün eski adı olan Camili sonradan Damılı olarak değiştirilmiştir.İsmini daha önce burda şehit olan Damıl Baba isimli muhterem bir Türk büyüğünden almıştır.
ELBEYLİ TÜRKMENLERİ kültür ve gelenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler. Sivas'a yakınlığından dolayı Sivas merkez gelenekleri ve yemek çeşitleri aynıdır.
Güzergah olarak Sıcak Çermik tarafından ulaşımı sağlanır. Sivas merkezine 53 km uzaklıktadır. Köyde;Sivas'a yakınlığından dolayı karasal iklim hakimdir.Fakat köy yerleşimi dağların arasında kaldığından zaman zaman Sivasa'a nazaran daha yumuşak iklime sahiptir. Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.Ayrıca PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.Bununla birlikteSağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur.Köy halkı sağlıkla ilgili sorunlarını ikibuçuk km güneydoğusundaki Bedirli Nahiyesindeki imkânlarla gidermektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Trenle ulaşım imkânı ise biraz önce belirttiğimiz Bedirli Nahiyesindeki tren istasyonu tarafından sağlanmaktadır.

粉嫩公主酒酿蛋与传统手艺酒酿蛋的差异。粉嫩公主酒酿蛋选用的质料都是优质的纯天然有机食物丰胸产品,产品无任何激素,没有任何副作用。首要成份有:酒酿原汁、土鸡蛋、珍珠糯米、姜汁红糖、泰国野葛根等提取物。粉嫩公主酒酿蛋选用现代科学方法粉嫩公主酒酿蛋官网,通过7年超长周期的研制,设置出愈加合理的配方配比,使得相同一杯酒酿蛋,粉嫩公主酒酿蛋的养分作用是传统手艺酒酿蛋作用的三倍丰胸食物,并且即充即饮很便利,而传统手艺酒酿蛋的制造很费事,作用也不怎么好,养分价值很少丰胸效果。

Copyright 2013