İlbey

//

İlbey

Herekli Köyü

Sis Avşarlarından Doyranlı'ya mensup Herek Oğullarından gelmektedir. Köyün gelenek, görenekleri hakkında kaydedebileceklerimiz şöyledir: Köken olarak bir yörük köyü olması sebebiyle halı, kilim ve çorapları nakış ve renkleri ile kendisini farkettirir. Evlerde tandır bulunmakta olup, lavaş ve tandır çörekleri çok lezizdir. Mayalanıp tandırda yapılan ekmeklerinin yanı sıra, saç üzerinde incecik yufka ekmeklerde yapılmaktadır. Köy tereyağı, yumurta, süt,yoğurt, kaymak ve peynir gibi ürünler açısından zengin olup; incecik açılıp, tereyağı ile yapılarak tandır üzerinde pişirilen kuru börek, sarığı burma, baklava gibi lezzetlere özel bir önem verilir. Patatesli ve kıymalı içli köfte, bulgur ile dövülmüş kıyma ile yapılan sulu köfte, yoğrtlu kısır köfte, hingel ve ayrıca su böreği, yoğurlu hingel, makarlama mercimekli kesme çorbası, kavurma, salça, acı biber kullanılarak ile çorbası yapılan boz hamur, yumurta eriştesi, yufka böreği gibi hamur işleri çok çeşitli hamur ve bulgur yemekleri yapılmaktadır. Kışlık kavurma ve kuru et hazırlanmakta olup, beyaz ve bol sarımsaklısının makbul olduğu dal turşusu hazırlıklarına özel bir önem verilir. Armut turşusu gibi sair turşularda yapılmasına karşın, olmazsa olmazı dal turşusudur. Gelecoş, keşkek gibi yemeklerin yanı sıra, yabani bir meyve olan karamuk aşı, madımak aşı gibi geleneksel yemekler yapılır. Kaymakla yapılan çiğ aşı, kaygana, omaç gibi kahvaltılıklar hazırlanır.
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün arazi yapısı dağlık olmakla beraber çok geniş bir araziye sahiptir. Tarıma el verişli arazisi çok verimli değildir. Köyün en değerli arazisi öz diye tabir edilen sulu tarıma elverişli arazisi köyün hemen hemen yıllık gelirinin tamamını karşılamakta olup, sulu tarım yapılmaktadır. Sulu tarımla çok miktarda patates, sarmısak, kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar fasulye , kabak, havuç, pancar ve bunların yanısıra hayvancılığın gelişmiş olduğu köyde yonca, korunga ve silaj mısırı ekilmekte.

粉嫩公主酒酿蛋与传统手艺酒酿蛋的差异。粉嫩公主酒酿蛋选用的质料都是优质的纯天然有机食物丰胸产品,产品无任何激素,没有任何副作用。首要成份有:酒酿原汁、土鸡蛋、珍珠糯米、姜汁红糖、泰国野葛根等提取物。粉嫩公主酒酿蛋选用现代科学方法粉嫩公主酒酿蛋官网,通过7年超长周期的研制,设置出愈加合理的配方配比,使得相同一杯酒酿蛋,粉嫩公主酒酿蛋的养分作用是传统手艺酒酿蛋作用的三倍丰胸食物,并且即充即饮很便利,而传统手艺酒酿蛋的制造很费事,作用也不怎么好,养分价值很少丰胸效果。

Copyright 2013