İlbey

//

İlbey

Durdulu Köyü

Köyün tarihi eskilere dayanmakla birlikte Oğuzların, Bozok kolunun, Alkırevli boyunun, Elbeyli Türkmen Aşiretine mensupturlar.Akrabalık bağları oldukça güçlüdür. 12. asır'da Halep üzerinden bugünkü topraklara gelip yerleşmişlerdir. Ayrıca aynı aşirete bağlı 42 köy vardır etrafında ve Türkiye'nin değişik yerlerinde ve Suriye'de bu aşirete bağlı yerleşim yerleri vardır.
ELBEYLİ TÜRKMENLERİ Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler. Köyün diğer ELBEYLİ köyleriyle aynı olan kültürel değerleri vardır. Bayramlarda Köyde bulunan Köy Oda'larında insanlar toplanır ve bayram yemeğini hep beraber yerler.Düğünlerde gelinler , gelinlik yerine büyük ve süslü bir başlık ile tül ve kadife'den yapılmış yöresel bir yörük kıyafeti giyilir ( ancak bu adet 1990'lı yıllardan sonra kalktı).Yemeklerden ise; Bayramlarda yaplan ve aşure benzeri KARA AŞ diye adlandırılan yemeği, SİNİ tatlısı, CIRIKTI'sı (Bölgede çıkan bir su ile yoğurulan hamurdan yapılır),ÇÖREĞ'İ, MADIMAK yemeği ve HINGEL'i meşhurdur.

İskeleden kalktı, ol Abbas Paşa,
Kızıllı, boranlı, dağ var önünde.
Elbeyli beylerin, at başı çekmez.
Çevirip konacak, yer var önünde.

Dadaloğlu der, oradan geçerse,
Elbeyli Türk'ünden yolun açarsa,
Akan şanlı Murat, köpük saçarsa,
Seyit Battal gibi, er var önünde.

Sivas merkezine 41 km uzaklıktadır. kışları oldukca sert geçmektedir. bahar ayıyla ısınmaya başlar yaz ayları muhteşemdir tam gezilip görülecek yer. :) geçim kaynağı hayvancılık ve tarıma dayalıdır. koyun iki mahallesi olup aşağı ve yukarı mahalle olarak isimlendirilmektedir. İki buyuk dağı vardır . Bunların isimleri ise yumru tepe ve gülmezdir. Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köye yapımı 2013 te baslayan 3 katlı ilköğretim ve ortaokul koyun cehresını degiştirmiş olup cok guzel bır yapıdır. ayrıca koye cift minareli yeni yapılmıs (2012) bir cami ile eski bir camiisi(1960 lı yıl) bulunaktadır. koyun girisinde tatlı suyu bulunup asfalt yoldan gecmekte olan tasıtlarda durup su ıhıtyacını kaarsılayabilmektedir.

粉嫩公主酒酿蛋与传统手艺酒酿蛋的差异。粉嫩公主酒酿蛋选用的质料都是优质的纯天然有机食物丰胸产品,产品无任何激素,没有任何副作用。首要成份有:酒酿原汁、土鸡蛋、珍珠糯米、姜汁红糖、泰国野葛根等提取物。粉嫩公主酒酿蛋选用现代科学方法粉嫩公主酒酿蛋官网,通过7年超长周期的研制,设置出愈加合理的配方配比,使得相同一杯酒酿蛋,粉嫩公主酒酿蛋的养分作用是传统手艺酒酿蛋作用的三倍丰胸食物,并且即充即饮很便利,而传统手艺酒酿蛋的制造很费事,作用也不怎么好,养分价值很少丰胸效果。

Copyright 2013