İlbey

//

İlbey

Aylı Köyü

Köyün tarihi eskilere dayanmakla birlikte Oğuzların, Bozok kolunun, Alkırevli boyunun, Elbeyli Türkmen Aşiretine mensupturlar ve 12. asırda halep üzerinden bu günkü topraklara gelip yerleşmişlerdir. Ayrıca aynı aşirete bağlı 42 köy vardır etrafında ve Türkiye'nin değişik yerlerinde ve Suriye'de bu aşirete bağlı yerleşim yerleri vardır.
Sivas merkezine 48 km uzaklıktadır. Ayli köyü, Sivas merkeze bağlıdır. Ana yola 5 km'dir. Üç tepe arasındadır.Ortalama yükselti 1550 ile 1600metre arasındadır.En yükek yeri 1800 metredir.
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün gençleri genelde batıda ağırlıklı olarak istanbulda yaşarlar ve buralarda iş imkanı sağlarlar.hayvancılık az düzeyde yapılır ve tarımda ancak ailelerin kendi imkanlarını karşılayabılecek durumdadır.
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köy okulunda 140 öğrenci eğitim görmektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol kum çakıl olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Copyright 2013