İlbey

//

İlbey

Kahyalı Köyü

Köyün kültürü ve gelenekleri hakkında en tanınmış isim Aşık İsmeti'dir. Kültür alanında bir çok çalışması bulunan İsmeti'nin kendi yazdığı kitapları olduğu gibi bir çok kentte Aşıklarla ilgil etkinlikte köyün adından bahsettirmektedir. Elbeyli yöresinin tarihi hakkındaki çalışmalarada ilgi duyan Aşıktan köyün geçmiş ve kültürü hakkında bilgi alınabilir. Son yıllarda eğitime verdikleri önemden dolayı tıp ve eğitim camiası başta olam üzere birçok dalda topluma hizmet eden kişileri vardır.
Sivas merkezine 33 km uzaklıktadır. İklimi İç Anadolunun karasal iklimi hüküm sürer. Kışları soğuk ve kar yağışlı. Yazları sıcak ve kuraktır.
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye on yıllarda özel bir süt firmasının katkılarıyla süt toplama merkezi küçük çaplı da olsa yapılmıştır. Ancak şehre çok fazla göç veren köyün görüntüsü yeni yapıların düzenli olmasından dolayı güzelleşmeye başlamıştır. Mezar yeri dolmuş olduğundan köy tüzel kişliğine ait bir arsa yeni mezar yeri olarak 2006 yılında düzenlenmiştir

Copyright 2013