İlbey

//

İlbey

Sorguncuk Köyü

Köyün tarihi eskilere dayanmakla birlikte Oğuzların, Bozok kolunun, Alkırevli boyunun, Elbeyli Türkmen Aşiretine mensupturlar ve 12. asırda Halep üzerinden bu günkü topraklara gelip yerleşmişlerdir. Ayrıca aynı aşirete bağlı 42 köy vardır etrafında ve Türkiye'nin değişik yerlerinde ve Suriye'de bu aşirete bağlı yerleşim yerleri vardır.Köyün tarihçesine bakıldığında Bayat soyadlılar yıldızelinin bayat köyünden gelmedir.Şahin soyadlılar sofular köyünden gelmedir.Korucu soyadlılar Kayseri Sarımsaklı dan gelmekte olup soy şecereleri Oruç Reis 'e dayanmaktadır. Köyde önceden üç hane ermeni ailesi yaşarmış.Bu Ermenilerin halen köy içinde mahzenlerinin yeri bellidir. I. Dünya Savaşı'ndan sonra köyün içme suyu bulunmadığından köy ahalisini dönemin valisi Gemerek-Yeniçubuk 'a taşımak istemiş. Fakat köy ahalisi kabul etmemiştir.Köyün bekmez mevkinde yerleşim yeri kalıntıları bulunmaktadır. Köyün adı köyde yetişen bodur sorgun ağacından gelmektedir. Diğer ELBEYLİ TÜRKMENLERİ köyleri ortak kültürel değerlere sahiptir.Köyün yemekleri arasında Madımak, Ayran çorbası, kulahlı mantı, Patates Közleme, Mumbar, Pancar Turşusu, Turşu Kavurması, Gaygana, Gilik, Su Böreği, Ovmaç, İçli Köfte gibi yemekler bulunmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.Akrabalık bağları güçlüdür. Sivas merkezine 44 km uzaklıktadır. Köy dağlık ve düzlük olmak üzere ikiye ayrılır.düzlüklere öz dağlıklara bayır denir. Ortasından küçük bir çay geçer. Köyün yukarısında bu çayın oluşturduğu vadiler yer alır. Doğusunda yapalı, batısında Sarıdemir ve kabasakal kuzeyinde Keçili ve güneyinde Aylı köyü ile çevrilidir.
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.Yıllık yağış miktarı azdır.Yıllık ve günlük sıcaklık farkları yüksektir.Bitki örtüsü bozkırdır. Köyde karamuk,denden(güvem),öküzgötü,alıç, yabaneriği, kuşburnu,çerdo,sorgun ağaçları bolca bulunmaktadır.

粉嫩公主酒酿蛋与传统手艺酒酿蛋的差异。粉嫩公主酒酿蛋选用的质料都是优质的纯天然有机食物丰胸产品,产品无任何激素,没有任何副作用。首要成份有:酒酿原汁、土鸡蛋、珍珠糯米、姜汁红糖、泰国野葛根等提取物。粉嫩公主酒酿蛋选用现代科学方法粉嫩公主酒酿蛋官网,通过7年超长周期的研制,设置出愈加合理的配方配比,使得相同一杯酒酿蛋,粉嫩公主酒酿蛋的养分作用是传统手艺酒酿蛋作用的三倍丰胸食物,并且即充即饮很便利,而传统手艺酒酿蛋的制造很费事,作用也不怎么好,养分价值很少丰胸效果。

Copyright 2013